Komornik na głowie? Nie czekaj do ostatniej chwili!

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

Komornik- już samo to słowo wywołuje nieprzyjemne uczucia u wielu ludzi. Niestety odwiedziny tego pana nigdy nie świadczą o niczym dobrym. Dlatego też od komornika każdy próbuje trzymać się jak najdalej. Niestety czasem życie się tak ułoży, że długi wbrew naszej woli, rosną nieubłaganie, a pieniędzy na spłatę jak na lekarstwo. Jak w takim przypadku się zachować? Co zrobić, żeby nie doprowadzić do spotkania z komornikiem? Czy pożyczka dla zadłużonych to dobry pomysł? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Lawinowo rosnące koszty

Na początku warto uświadomić sobie, jak bardzo koszty pożyczki rosną po przekroczeniu terminu spłaty. Po pierwsze firma często już od pierwszego dnia rozpoczyna naliczanie odsetek za opóźnienie. Ustawowo jest to 8% w skali roku. Aby obliczyć, jaka suma zostanie nam naliczona za opóźnienie należy kwotę pożyczki pomnożyć przez 0,08, a następnie podzielić przez 365. Wynikiem będzie kwota za jeden dzień opóźnienia. Jeśli chcemy wiedzieć, ile zostanie nam naliczone za opóźnienie, należy pomnożyć tę kwotę przez ilość dni spóźnienia.

Jednak odsetki to nie wszystko. Firma na pewno będzie ponaglać nas do spłaty za pomocą płatnych monitów. Monity to urzędowe, zazwyczaj pismo, które ponagla, w tym przypadku do zapłacenia należnej kwoty. Zwykle są one wysyłane w formie listu, jednak wiele firm powiadamia o konieczności uiszczenia odpowiedniej sumy również poprzez sms-y lub telefonicznie. Monity mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie jest to duża suma, jednak jeśli firma wyśle kilka lub kilkanaście takich powiadomień, to może uzbierać się z tego nawet suma kilkuset złotych, które trzeba będzie dodatkowo opłacić.

Gdy nic już nie pomaga

Gdy monity ani polubowne rozmowy nie pomagają, wtedy firma może zdecydować się na oddanie sprawy w ręce komornika. Najpierw jednak musi uzyskać zgodę sądu, który bada, czy rzeczywiście dana firma ma podstawę do żądania zwrotu pieniędzy. Jeśli wszystko w dokumentach się zgadza rozpoczyna się postępowanie komornicze, za które płaci niestety dłużnik. Jeśli sądziłeś, że monity i odsetki za opóźnienie to duży wydatek to koszt postępowania komorniczego zmiecie Cię z nóg. Po pierwsze do sumy długu zostanie doliczona opłata egzekucyjna wynosząca 15% kwoty zadłużenia, jednak nie może być ona niższa niż 330,83 zł. Po drugie dłużnik będzie musiał pokryć wszystkie wydatki związane z postępowaniem komorniczym, czyli opłacenie biegłych i innych osób uczestniczących czynnie w postępowaniu, koszty transportu, koszty przesłania kwoty przez pocztę lub przelew, opłatę za uzyskanie informacji np. z ZUSu czy Urzędu Skarbowego, koszt wszystkich wysłanych do dłużnika powiadomień itd. Dodatkowo mogą dojść opłaty na przykład za spis inwentarza lub majątku (około 270 zł) lub za akcję z udziałem policji lub innej służby ( ponad 600 zl).

Przerażony? Nie dziwne, ilość kosztów jest wręcz przytłaczająca i pomijając już uszczerbek psychiczny związany z wejściem komornika na konto lub co gorsza do domu, to wszystkie opłaty naprawdę mogą znacznie powiększyć dotychczasowy dług.

Działaj szybko i uniknij komornika

Jak widzisz komornik wiąże się wręcz z niebotycznymi kosztami dodatkowymi, dlatego warto wykorzystać każdy sposób, aby uniknąć jego zaangażowania w spłatę. Na początek warto porozmawiać z pożyczkodawcą. Wytłumaczyć swoją sytuację i spróbować polubownie zakończyć to nieporozumienie. Możliwe, że przedstawiciel firmy również będzie chciał zakończyć to bez komornika i zgodzi się na przedłużenie terminu lub spłatę w ratach zobowiązania. Jeśli jednak porozumienia z pożyczkodawcą nie ma, to warto sięgnąć po pożyczkę dla zadłużonych. Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych z komornikiem są przeznaczone dla osób bez wyjścia, które muszą szybko spłacić pieniądze, jednak nie mają na to środków. Dzięki wysokim kwotą i długim okresom spłaty klient może oddać gotówkę pierwszemu pożyczkodawcy zyskując przy tym dodatkowy czas i wolniejszą spłatę. Pożyczka dla zadłużonych nie jest tanim rozwiązaniem, jednak na pewno jej koszt jest znikomy w porównaniu do kosztów postępowania komorniczego. Dlatego jeśli jesteś pod ścianą i chcesz skorzystać z pożyczki pozabankowej dla zadłużonych to wybierz firmę, gdzie będziesz mógł wybrać jak najdłuższy okres spłaty. W tym przypadku koszt pożyczki nie powinien być najważniejszy, ale bezpieczeństwo.

Podsumowując postępowanie komornicze jest bardzo kosztowną i nieprzyjemnym przeżyciem. Dlatego warto zadbać zawczasu, aby takich „atrakcji” sobie nie zafundować. Po pierwsze zawsze pożyczać z głową i nie brać kwot, których nie jest się w stanie spłacić na czas. Jednak jeśli zdarzy się już opóźnienie na początku należy spróbować porozumieć się z pożyczkodawcą, ale jeśli to też zawiedzie, to pozostaje pożyczka dla zadłużonych. Nie jest to wymarzone rozwiązanie i czasem może ta pożyczka kosztować więcej niż zwykła chwilówka, jednak jeśli uchroni przed komornikiem to na pewno warto. 

Komentarze

No comments results found.