Konsolidacja pożyczek - czy to możliwe?

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

Zwykle zaczyna się od jednej niewinnej pożyczki na remont, naprawę samochodu, albo na inny cel. Jednak jak wiadomo nieszczęścia chodzą parami, więc potem nadchodzi kolejna potrzeba niecierpiąca zwłoki, a potem następna. Oczywiście każda kolejna pożyczka jest trudniejsza do otrzymania, gdyż wiarygodność klienta z kilkoma niespłaconymi zobowiązaniami jest bardzo niska. Nadchodzi w końcu moment, kiedy, aby uniknąć komornika, trzeba wziąć pożyczkę na spłatę pożyczki i tutaj zaczyna się spirala kredytowa. Bardzo niebezpieczne zjawisko, które prowadzi do znacznego powiększenia się długu i na końcu zwykle kończy się bankructwem. Jednak spirali można uniknąć w prosty sposób, a mianowcie dzięki konsolidacji pożyczek. Jak to działa i dlaczego to taka dobra możliwość odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest konsolidacja pożyczek?

Konsolidacja pożyczek polega na zmianie kilku, a nawet kilkunastu pożyczek w różnych firmach, na jedną w firmie, która oferuje usługę konsolidacji. Jest to opłacalne dla klientów, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Konsolidacja polega na tym, że firma spłaca w imieniu klienta długi, które on winien jest jej oddać w ratach. Wielką zaletą konsolidacji jest to, że firmy starają się dopasować wysokość raty do możliwości klienta. Dzięki temu, dłużnik może bez trudu i wyrzeczeń oddać całą należność w określonym czasie. Ważne jest też to, że przy paru pożyczkach pamiętanie o kolejnych ratach, czy dacie spłaty może być bardzo uciążliwe. Po konsolidacji pożyczek do spłaty pozostaje jedna rata w miesiącu.

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji pożyczek ?

Z pożyczki konsolidacyjnej warto skorzystać gdy:

- ma się problem z terminową spłatą kilku zobowiązań na raz

- gdy ciężko jest spamiętać poszczególne terminy spłat w różnych firmach

- gdy chce się przedłużyć okres spłaty pożyczek

- gdy chce się zmniejszyć wysokość raty

- gdy potrzebne są dodatkowe pieniądze, a ma się już kilka pożyczek

We wszystkich tych momentach warto skorzystać z konsolidacji pożyczek. Dzięki temu wszystkie dotychczasowe długi zostaną połączone w jedną pożyczkę. Spłata tych pieniędzy zostanie rozłożona na dłuższy okres czasu, a dzięki temu rat będzie dużo niższa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to można też otrzymać trochę dodatkowej gotówki na codzienne wydatki, a kwota tej pożyczki również zostanie wliczona do ogólnego długu. Konsolidacja pożyczek przede wszystkim chroni przed spiralą kredytową, jak również pomaga odzyskać płynność finansową.

Minusy konsolidacji pożyczek

Konsolidacja pożyczek z powyższego opisu brzmi jak marzenie, prawda? Jednak jak każdy produkt finansowy ma ona swoje wady. Jak można się spodziewać, w tym wypadku jest to cena. Firma, która łączy Twoje pożyczki w jedną i pozwala Ci je spłacać powoli w niskich ratach nie robi przecież tego charytatywnie. Trzeba się liczyć, że do długu zostaną doliczone dodatkowe odsetki przy konsolidacji. Oczywiście okres spłaty nadal będzie długi, a rata niska i bardzo przystępna, jednak ostatecznie będzie to kosztowało więc niż w przypadku spłaty każdego zobowiązania osobno.

Czy warto?

To zależy od sytuacji. Jeśli popadasz w kolejne długi i nie masz jak spłacić pożyczonych pieniędzy, to jest to najlepsze wyjście. Jeśli jednak radzisz sobie ze spłatą, tylko męczy Cię pamiętanie o kilku terminach spłat w miesiącu, to musisz sobie zadać pytanie, ile jesteś w stanie zapłacić za swoją wygodę? RRSO pożyczki konsolidacyjnej może wynosić nawet 20%, czy warto płacić bez większej potrzeby?

Komentarze

No comments results found.