Kredyty bez krd a ustawa antylichwiarska.

Anonimowo / 5 lat temu / 1 komentarze

Wiele firm w Polsce oferuje kredyt bez krd. Jest to zobowiązanie, które umożliwia otrzymanie pieniędzy bez wcześniejszego sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Dłużników. Kredyt bez krd mogą otrzymać nawet osoby, które miały lub mają zadłużenia wpisane do tego rejestru. Jest to wygodna opcja, dla klientów, których historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia, jednak czy jest ona zgodna z Polskim prawem?

Ustawa antylichwiarska

Polskie prawo zapobiega nadużyciom ze strony pożyczkodawców poprzez tak zwaną ustawę antylichwiarską. Reguluje ona przede wszystkim najwyższe możliwe oprocentowanie, prowizje i inne opłaty. Zabezpiecza to klientów, przed nieuczciwymi firmami, które mogłyby w nieskończoność podnosić koszty zobowiązania żerując na osobach, ze złą sytuacją finansową.

Ustawa antylichwiarska zobowiązuje także pożyczkodawców do sprawdzenia historii kredytowej swoich klientów w rejestrze dłużników. Jest to podyktowane dobrem pożyczkobiorców. Najczęściej osoby wpadają w spiralę kredytową, gdy próbują spłacać jeden kredyt za pomocą kolejnych. Dlatego, aby zmniejszyć ilość takich osób, pożyczkodawcy muszę sprawdzać swoich klientów i odrzucać osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na podjęcie kolejnego zobowiązania.

Kredyt bez krd

Kredyt bez krd jest to zobowiązanie, gdzie kredytobiorca nie jest sprawdzany w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD), ale może być sprawdzany w BIG InfoMonitor S.A oraz w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. W ustawie antylichwirskiej jest zaznaczone, że firma musi sprawdzić historię kredytową klienta, jednak wybór rejestru pozostaje w jej gestii. Najczęściej portale decydują się na współpracę ze wszystkimi trzema rejestrami, aby otrzymać jak najdokładniejsze informacje, jednak są i takie, które pobierają historię kredytową jedynie z jednego lub dwóch. Tutaj warto podkreślić, że rejestry między sobą nie wymieniają się informacjami, gdyż stanowią oni dla siebie nawzajem konkurencję na rynku. Zwykle wiadomości z różnych rejestrów są w stosunku do siebie komplementarne. Kredyt bez krd jest w pełni legalny i zgodny z prawem, gdyż kredytobiorcy są sprawdzani w innych bazach, a prawo nakazuje sprawdzić historię kredytową, jednak nie precyzuje, w ilu, ani w którym rejestrze.

Dla kogo jest kredyt bez krd?

Kredyt bez krd jest przede wszystkim dla osób, które mają wpisane opóźnienia w spłacie do Krajowego Rejestru Dłużników. Ważne, aby widniały one jedynie w tym konkretnym rejestrze, gdyż w innym przypadku historia kredytowa z dwóch pozostałych rejestrów może stać się podstawą do odrzucenia wniosku. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kredycie bez zdolności kredytowej sprawdź artykuł: Kredyt bez zdolności kredytowej: Top 5 pożyczkodawców.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Najprostszą drogą jest ściągnięcie raportu na temat swojej osoby z oficjalnych strony każdego rejestru. Jednorazowy dostęp kosztuje około kilkanaście złotych. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dodatkowej gotówki na sprawdzanie takich informacji, możesz po prostu przypomnieć sobie wszystkie zobowiązania, jakie zaciągnąłeś w ciągu ostatnich 5 lat. Firmy, w których zaciągałeś kredyty współpracują z konkretnym rejestrem lub rejestrami dłużników. Na stronie każdej z nich możesz bez problemu znaleźć ich nazwy. Jeśli ta, w której miałeś opóźnienia w spłacie współpracuje tylko z KRD, to znaczy, że tylko tam zostało wpisane to opóźnienie i kredyt bez krd jest idealną opcją dla Ciebie. Jeśli nie, to niestety musisz poszukać innego zobowiązania jak na przykład kredyt bez bik, czy kredyt bez erif. 

Komentarze

No comments results found.