Kredyt studencki- na co zwrócić uwagę?

Anonimowo / 7 lat temu / 0 komentarze

Studia to najlepszy okres w życiu człowieka, a przynajmniej tak zwykło się mówić. Jest w tym sporo prawdy, gdyż jest to jedyny taki moment w życiu, gdzie można już wszystko, a nie trzeba zbyt wiele. Na dodatek w czasie studiów młody człowiek podejmuje wiele decyzji, które potem wpływają na jego całe życie zawodowe. Dlatego też powinien to być czas inwestycji w siebie i tu pojawia się problem wielu studentów, czyli pieniądze. Niewiele rodziców może pozwolić sobie na luksus wynajęcia kawalerki dla dziecka w innym mieście, a co dopiero mówić o sfinansowaniu studiów zagranicznych. Aby pomóc w rozwoju młodych zdolnych ludzi, powstał kredyt dla studenta. Produkt finansowy, który daje możliwość studiowania nawet osobom pochodzącym z bardzo biednych rodzin.

Czym kredyt studencki różni się od zwykłego kredytu?

Kredyt studencki jest przeznaczony tylko dla osób kontynuujących naukę na uczelniach wyższych. Najbardziej rozpowszechniony jest on w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ze względu na wysokie czesne pobierane przez uczelnie w tych krajach. Tam bez kredytu studenckiego tylko najbogatsze rodziny mogą pozwolić sobie na opłacenie studiów, ponieważ czesne na najbardziej prestiżowych uczelniach potrafi dochodzić do nawet kilkuset tysięcy dolarów rocznie. W Polsce o kredycie dla studenta nie słyszy się tak wiele, a szkoda, bo jest to znakomita okazja dla młodych ludzi na uzyskanie gotówki na dalsze kształcenie.

Studencki kredyt przede wszystkim jest bardzo nisko oprocentowany. Państwo dofinansowuje ten rodzaj zobowiązania, dlatego też oprocentowanie roczne wynosi zaledwie połowę stopy redyskontowej, czyli waha się od około 1-2 % w zależności od roku. Jest to naprawdę niewiele w porównaniu do zwykłych produktów finansowych, których odsetki zwykle wynoszą rocznie około 15-20 %. Co więcej, aby zachęcić młodych ludzi do nauki część kredytu może zostać umorzona po zakończeniu uczelni, jeśli student znajdzie wśród pierwszych 5 % najlepszych studentów na swoim roku.

Kredyt na studia ma też zupełnie inną formułę niż ten tradycyjna chwilówka, czy pożyczka na raty. Jeśli decydujesz się na kredyt studencki to nie otrzymujesz całej sumy od razu na konto, ale gotówka jest wypłacana co miesiąc. W ten sposób jeśli wnioskowałeś o 50 000 zł na 5 lat studiów, to przez 10 miesięcy w roku na Twoje konto będzie wpływać 500 zł. Dlaczego przez 10 miesięcy, a nie przez 12? Dlatego, że semestr trwa standardowo 10 miesięcy, co oznacza, że w wakacje student może podjąć pracę i zarobić na swoje potrzeby lub wrócić do domu rodzinnego. Pożyczka 10 000 zł rocznie z oprocentowaniem 1-2% i możliwością umorzenia części długu- brzmi okazyjnie, prawda? 

Jak spłacić kredyt studencki?

Większość młodych ludzi zapewne popatrzy z paniką na sumę 50 000 zł, która została podana jako przykład powyżej. Jak taką sumę pieniędzy spłacić i to na początku swojego dorosłego życia? Aby ułatwić młodemu człowiekowi spokojne oddanie zobowiązania, dopiero po dwóch latach po studiach rozpoczyna się spłatę zadłużenia. Jest to czas dla świeżego absolwenta uczelni wyższej, aby bez presji zorientował się w sytuacji na rynku i zdobył odpowiednią dla siebie pracę. Następnie po dwóch latach rozpoczyna się spłata, która jednak jest dopasowana do pensji, jaką otrzymuje młody człowiek.

Nie podlega wątpliwości, że kredyt studencki jest najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową formą zadłużenia. Nie dość, że właściwie nie posiada oprocentowania, to jeszcze szybkość jego spłaty jest dostosowana do pensji, jaką otrzymuje kredytobiorca. Pomimo, że suma do oddania może na początku przerażać, to z pewnością warto skorzystać z tej opcji w przypadku trudności finansowych. Dzięki kredytowi na studia można w pełni skupić się na nauce i w ten sposób lepiej przygotować się do walki o prestiżowe miejsca pracy, bo tak naprawdę to zdobycie wiedzy w tym okresie powinno być priorytetem. Zarabianie w czasie studiów jest nie tylko wyczerpujące i trudne, ale również obniża bardzo poziom zaangażowania w studia i często doprowadza, do bardzo miernych wyników. A w efekcie przekłada się również na późniejsze stanowisko i pensje. Dlatego jeśli jest taka potrzeba, to naprawdę warto skorzystać z takiej opcji. W końcu taka możliwość zdarza się raz w życiu.  

Komentarze

No comments results found.