Jak poradzić sobie finansowo w nagłych wypadkach?

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

Wszystko było świetnie zaplanowane. Budżet zbilansowany, drobna gotówka odłożona na niespodziewane wydatki, wszystko podliczone, aż tu nagle zdarzyło się coś czego w życiu byś się nie spodziewał. Cały plan rozsypał się w drobny mak i jak teraz się zachować? Nagłe wypadki, bo to o nich dzisiaj mowa, zdarzają się każdemu, czasem są to chwilowe problemy jak zepsuta pralka, lodówka, czy też remont mieszkania. Jednak czasem są to dużo poważniejsze problemy jak śmierć bliskiej osoby, poważne uszkodzenia mieszkania (np. w wyniku wichury), utrata pracy lub przewlekła choroba wymagająca długoletniego i kosztownego leczenia. Jak sobie poradzić finansowo w takich nagłych wypadkach? Jak nie stracić głowy i udźwignąć rzeczywistość? Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą się okazać pomocne.

Spokój to najlepszy doradca

Łatwo jest mówić o spokoju, jeśli nas to nie dotyczy. Jednak niestety jest to najlepsza rada w takiej sytuacji. Decyzje podejmowane pochopnie nigdy nie przynoszą niczego dobrego. Dlatego jeśli zdarzy się jakiś nagły wypadek należy przede wszystkim dać sobie chwilę czasu na oddech i przemyślenie wszystkiego. Warto też porozmawiać z bliskimi osobami, które też mogą w sposób trzeźwy ocenić daną sytuację.

Odpowiedzialnie ratuj finanse

W momencie, gdy opadnie pierwsza fala nerwów, należy zastanowić się nad pozyskaniem środków finansowych. Wszystko tu zależy od zarobków, ogólnego budżetu, a także ile pieniędzy jest potrzebne. Jednak na początek zawsze warto zwrócić się o pomoc do rodziny i przyjaciół. Nie jest to nigdy przyjemne, gdyż nikt nie lubi prosić o pomoc, ale jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pożyczka od rodziny nie jest oprocentowana, ani też nie ma twardo określonej daty zwrotu, dzięki temu nie ma zagrożenia wpisaniem do rejestru dłużników, dołożenia dodatkowych odsetek z powodu braku spłaty, czy sprawy komorniczej.

Jeśli jednak pomoc rodziny nie wchodzi w grę należy zwrócić się do instytucji pozabankowych o pożyczkę. Część z nich ma nieoprocentowane zobowiązania, a na dodatek w większości przypadków klient może sam wybrać okres spłaty.

Jak dobrać kwotę i okres spłaty?

Na pewno należy tak dobrać parametry pożyczki, aby mieć pewność bezpiecznej spłaty. Lepiej wybrać trochę droższą opcję, ale na przykład rozłożoną na raty, niż tanią, gdzie termin zwrotu jest wręcz nierealny. Bardzo ważne jest również odpowiednie określenie potrzebnej kwoty. Powinno się zawsze wnioskować o troszkę wyższą sumę niż się w rzeczywistości potrzebuje. Dzięki temu można uniknąć kolejnej pożyczki, gdy coś nie pójdzie zgodnie z planem i pieniędzy okaże się za mało.

W nagłych wypadkach należy wybierać firmy sprawdzone i zaufane. Nie jest to ani czas, ani miejsce na eksperymenty z pożyczkodawcami. Bardzo ważne jest aby wybrana firma była pewna w 100% i cieszyła się dobrą opinią na rynku. Taki wybór pozwoli uniknąć kolejnych problemów finansowych związanych z nieuczciwym portalem.

Plan na kolejne miesiące

Nagłe wypadki i nieszczęścia zdarzają się wszystkim. Dlatego nie wolno się załamywać i trzeba żyć dalej. W nowej sytuacji na początku na pewno jest trudno się odnaleźć, ale to tylko kwestia czasu. Aby łatwiej było wrócić na prostą należy sporządzić plan finansowy na następne miesiące. Nie powinien być on zbyt ambitny, ale warto, aby zakładał on stabilizację w najbliższym możliwym terminie. Plan finansowy pozwala się uspokoić, a także zauważyć, ze trudna sytuacja nie będzie trwała wiecznie, a problemy są jedynie przejściowe.

Komentarze

No comments results found.