​Podsumowanie finansowe roku 2017

Anonimowo / 6 lat temu / 7 komentarze

Święta, święta i po świętach. Niestety radosny czas bożonarodzeniowy dobiega końca, a przed nami ostatnie 5 dni starego roku. Większość osób w tym okresie bierze urlopy i niecierpliwie rozpoczyna już przygotowania do szalonych imprez z okazji rozpoczęcia Nowego Roku. Jednak zanim wybierzesz się na świętowanie, warto abyś zrobił podsumowanie finansowe 2017 roku. Dlaczego ? Po pierwsze pomoże Ci to zaplanować budżet na kolejny rok. Po drugie pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków i zaoszczędzić gotówkę na Twoje marzenia. Po trzecie zyskasz większą kontrolę nad swoimi wydatkami i świadomość, na co tak naprawdę przeznaczasz swoje pieniądze. To jak zaczynamy?

Co będzie Ci potrzebne?

O ile nie prowadzisz dokładnych zapisków wszystkich swoich wydatków lub nie zbierasz paragonów, to jedyną możliwością jest użycie historii konta bankowego. Oczywiści tutaj też jest parę obostrzeń, gdyż aby miało to sens powinieneś otrzymywać pensje na konto bankowe i dobrze, aby większość twoich transakcji była wykonywana bezgotówkowo, czyli kartą. Dzięki temu w swojej bankowości internetowej będziesz mógł znaleźć informacje o wydanych środkach, jak również, na co były one spożytkowane. Jeżeli jednak zwykle posługujesz się gotówką, to dane z banku nie dadzą Ci pełnego obrazu na temat twoich wydatku i takie zestawienie nie ma większego sensu.

Dodatkowo w zależności od preferencji warto przygotować kartkę papieru i długopis lub excela. Będzie to potrzebne do zapisu kolejnych wartości i uporządkowania kolejnych informacji.

Zaczynamy od zestawień miesięcznych i rocznych

Na początek warto rozpocząć od przyjrzenia się przychodom i rozchodom z całego roku. Przychody to wszystko, co zostało przez nas zarobione w roku 2017, a wydatki można łatwo . sprawdzić w historii w swoim online bankingu. Wystarczy wejść w dedykowaną temu zakładkę i wybrać tam daty od 1.1.2017 do 26.12.2017. Co daje taka informacja? Przede wszystkim, ile zaoszczędziłeś w ostatnim roku. Jeśli nic, to oznacza, że Twój budżet był źle zbilansowany, a jeśli około 10-20% to znaczy, że nawet bez planowania, dobrze idzie Ci zarządzanie twoimi finansami, jeśli więcej to w następnym roku możesz pozwolić sobie na dodatkowe wydatki jak wakacje, a może zakup nowego sprzętu elektronicznego.

Następnie warto przeanalizować wydatki miesiąc po miesiącu. To wzbogaci Cię o informacje, który miesiąc jest dla Ciebie najtrudniejszy finansowo, a który przynosi najwięcej zysków. Dzięki temu w następnym roku będziesz mógł odłożyć dodatkowe środki na trudniejsze miesiące i w ten sposób uniknąć pożyczki online, czy zapożyczania się u rodziny.

Na co tak naprawdę wydajesz gotówkę?

Kolejnym etapem jest prześledzenie głównych grup wydatków. Ile pieniędzy zostało wydane na żywienie, ile na ubrania, ile na rozrywkę, ile na alkohol? Większość aplikacji bankowych zapewnia klientom dostęp do takich zestawień, jednak można też samodzielnie w historii znaleźć poszczególne wydatki i je ze sobą zestawić. Na końcu warto przyjrzeć się, ile pieniędzy wydajesz ze względu na małe przyzwyczajenia. Może z lenistwa kupujesz żywność na kolacje w małym sklepie osiedlowym z wysoką marżą, zamiast zrobić to w tańszym supermarkecie. Może masz słabość do wyrobów cukierniczych, albo lubisz kupić kilka kolejek kumplom w barze. Przeanalizuj, ile kosztowały Cię takie z pozoru małe przyjemności lub przyzwyczajenia, a jeśli dużo, to czy możesz je jakoś zredukować?

Po co to wszystko?

Zrobiłeś zestawienie. Pewnie wiele rzeczy Cię zaskoczyło, złapałeś się za głowę kilka razy i nie dowierzałeś cyfrą w excelu. Tylko po co właściwie było to wszystko? Czy coś oprócz kaca moralnego można z tego wynieść? Oczywiście, że tak. Samo zrobienie takiego podsumowania nic nie daje, ale kluczowe tu są wnioski na następny rok. Zostawiłeś tysiące złotych w barze w tym roku, w następnym roku zapraszaj znajomych do siebie na domówki. Wydałeś zatrważające sumy na słodkości w cukierni obok pracy, rozważ pieczenie samodzielnie ciast i zabieranie kawałka codziennie do pracy. Nie przejmuj się, że wydatków było wiele, ani tym, że twój budżet nie był idealnie zbilansowany w tym roku. To już przeszłość. Jednak zrób wszystko, aby w następnym roku bardziej kontrolować swoje wydatki i zredukować te bezsensowne wydatki, których w 2017 było za dużo. Zaplanuj dokładnie kolejne miesiące i zobacz, kiedy musisz zacisnąć pasa, a kiedy możesz sobie pozwolić na więcej. Pomocne będzie też ustawienie limitów na koncie i kontrola wydatków na bieżąco. 

Niezależnie od tego jak wyglądał Twój budżet w tym roku i co postanowisz zmienić w nadchodzącym 2018. Życzymy Ci wytrwałości w planowaniu budżetu oraz dotrzymaniu wszystkich założonych celów na 2018 i oczywiście pomyślności finansowej. 

Zespół Credy24.pl

Komentarze

No comments results found.