Pożyczka przez Internet czy karta kredytowa - co wybrać?

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

W sieci, czy też w telewizji łatwo można natknąć się na oferty pożyczki przez internet. Na pewno również każdy, kto ma konto w banku, otrzymał kiedyś propozycję karty kredytowej. Są to dwa rozwiązania bardzo do siebie podobne pod względem zastosowania, jednak kompletnie różne, jeśli chodzi o mechanizm działania. Wiele osób stoi przed dylematem pożyczka przez internet czy może karta kredytowa. Dlatego w dzisiejszym artykule wnikliwie opiszemy zasadę działania, zalety i wady każdego rozwiązania, a także dla kogo jest opłacalne, a dla kogo niepolecane. Jeśli stoisz przed podobnym dylematem – czytaj dalej.

Jak działa pożyczka przez internet

Pożyczka przez internet swoją popularność zawdzięcza prostemu procesowi wnioskowania. Wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy wypełnić wniosek, zweryfikować dane (zwykle poprzez przelew 1 gr na konto pożyczkodawcy) i poczekać na decyzję. Przy kolejnych pożyczkach sytuacja jest jeszcze prostsza, bo wystarczy zalogować się na swoje konto i wybrać kwotę oraz okres spłaty i poczeka na odpowiedź. Jeśli chodzi o ceny to oferty parabanków są często korzystniejsze niż te bankowe. Warto tu wspomnieć o pierwszej darmowej chwilówce, którą oferuje prawie każdy pożyczkodawca. Kolejne pożyczki mogą być już bardziej kosztowne, jednak zdecydowanie najdroższym produktem finansowym są pożyczki ratalne. Z drugiej strony dają one dużo dłuższy okres spłaty oraz wyższe kwoty maksymalne. (więcej na temat kosztu pożyczek na raty znajdziesz w artykule „Ile kosztuje pożyczka na raty?”)

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt proponowany przez banki. Można powiedzieć, że jest to taka pożyczka, tylko, że do wykorzystania, w dowolnym momencie, a okres spłaty liczy się dopiero od momentu pobrania gotówki. Każda karta kredytowa ma pewien limit, klient może wykorzystać tyle środków, ile chce z niej, jednak nie więcej niż wynosi ten limit. Aby otrzymać kartę wystarczy udać się do placówki banku lub jeśli posiadasz konto w danym banku, to możesz także zamówić ją przez internet. Zwykle jeśli klient dokona spłaty w określonym w umowie czasie ( 1 miesiąc- 2 miesiące) to nie są naliczane odsetki. Jednak po tym okresie zwykle banki naliczają odsetki wysokości około 10 % w skali roku, do tego mogą oczywiście dojść dodatkowe opłaty jak np. prowizja.

Zalety i wady pożyczki przez internet

Zaletą pożyczki przez internet jest na pewno to, że można skorzystać z pierwszej darmowej chwilówki i nie płacić żadnych odsetek. Również proces wnioskowania o gotówkę jest bardzo szybki i niezłożony. Wyższością pożyczki online nad kartą kredytową na pewno jest to, że można również wykorzystać gotówkę do transakcji gotówkowych, co w przypadku kart kredytowej jest dość kosztowne. Natomiast wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba ponawiać wniosek, jeśli chce się otrzymać kolejną pożyczkę. Również nie jest możliwe, aby otrzymać kolejną pożyczkę, jeśli nie spłaciło się pierwszej.

Zalety i wady karty kredytowej

Niezaprzeczalną zaletą kart kredytowej jest prosty i łatwy dostęp do gotówki non stop (wystarczy zapłacić kartą). Możliwość pobrania dodatkowych środków (w ramach ustawionego limitu). Kolejną zaletą jest fakt, że jeśli odda się pieniądze w pierwszym miesiącu (czasem jest to trochę dłuższy okres) od ich wykorzystania, nie są naliczane dodatkowe odsetki. Natomiast wadą jest wysokie oprocentowanie, jeśli nie odda się środków na czas oraz fakt, że transakcje gotówkowe są dużo droższe niż te bezgotówkowe.

Dla kogo jest pożyczka, a dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa to idealne rozwiązanie dla osoby, która często potrzebuje dodatkowej gotówki, ale szybko jest w stanie również uregulować dług. Jeśli wiesz, że często będziesz korzystał z extra środków, jednak jesteś pewien, że nie będziesz miał problemu ze spłatą w określonym czasie, to karta kredytowa jest dla Ciebie.

Pożyczka przez internet jest lepsza dla osób, które mają jednorazowe lub nieczęste problemy finansowe i potrzebują dodatkowej gotówki. Także jest to dobre rozwiązanie dla osób rozrzutnych, gdyż przy pożyczce online możliwa jest większa kontrola nad pobieranymi środkami.

Karta kredytowa i pożyczka przez internet to dwa bardzo ciekawe propozycje na rynku, na które warto zwrócić uwagę. Obie mają swoje wady i zalety i to od Ciebie i Twojej sytuacji zależy, którą wybierzesz. Najważniejsze, aby zawsze przemyśleć taką decyzję, gdyż zarówno przy karcie kredytowej, jak również przy pożyczce można łatwo wpaść w kłopoty finansowe, jeśli odpowiednio nie przeanalizowało się swoich możliwości finansowych. Dlatego pamiętaj zawsze pożyczaj bezpiecznie. Więcej na temat bezpieczeństwa podczas pożyczek znajdziesz w artykule „Pożyczki dla bezrobotnych. Pomoc czy ryzyko?

Komentarze

No comments results found.