Pożyczki na oświadczenie. Na co składa się ich koszt?

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

Słyszałeś może, co to są pożyczki na oświadczenie? To jeden z produktów finansowych dostępnych zupełnie bez żadnych zaświadczeń, czy potwierdzeń. Pieniądze można dostać nie przedstawiają żadnych dowodów zatrudnienia, a jedynie podpisując oświadczenie. Pozyczki na oświadczenie to wygodny sposób dla osób, które mają regularne dochody tyle, że zdobycie potwierdzenia od pracodawcy nie jest im na rękę. Firma pożyczkowa prosi o podpisanie jednego oświadczenia, w którym klient deklaruje wysokość swoich dochodów. Jest to obopólnie wygodne, ponieważ pożyczkodawca nie musi sprawdzać dokumentów dostarczonych przez klienta, a klienta nie musi żadnych potwierdzeń dostarczać. Dzięki temu pożyczki na oświadczenie przez internet to jeden z najszybszych sposobów na zdobycie potrzebnych pieniędzy.

Jeżeli ten krótki opis nie wystarcza Ci i chcesz wiedzieć więcej o tym produkcie finansowym to koniecznie przeczytaj artykuł na blogu Credy24 o tytule Kredyt na oświadczenie. Czym się różni od innych? Dziś zajmiemy się kosztem pożyczki na oświadczenie, a dokładnie spróbujemy rozważyć, co składa się na całkowity koszt tego produktu.

Koszt pożyczki na oświadczenie

Od razu warto dodać, że część firm oferuje pierwsze pożyczki za darmo. W takim przypadku nie płacimy w ogóle nic, jednak pochylmy się dzisiaj nad standardowym typem pożyczki na oświadczenie przez internet. Na początek przeanalizujmy części składowe. Koszt pozyczki na oświadczenie składa się z odsetek, prowizji i dodatkowych opłat. Odsetki są zależne od długości okresu spłaty, a prowizja od całkowitej wysokości zobowiązania. Pożyczki online mają zazwyczaj stosunkowo krótki okres spłaty, bo maksymalnie 30 dni, dlatego też odsetki nawet przy najwyższych kwotach nie przekraczają kilkudziesięciu złotych zgodnie z ustawą antylichwiarską. Natomiast główną część kosztów stanowi prowizja, która może dojść nawet do ponad 1000 zł. Dodatkowe opłaty stosuje w obecnej chwili niewielu pożyczkodawców, bo klienci często nie doczytują do końca umowy i w ten sposób są zaskoczeni dodatkowymi opłatami. To z kolei generuje poczucie niesprawiedliwości i niesłuszną w wielu przypadkach awersje do danej firmy. Dlatego też, pożyczkodawcy starają się unikać kosztów związanych z przelaniem pieniędzy, czy rozpatrzeniem wniosku lub powiadomieniem o rychłym terminie spłaty, a koszty tych usług zawierają w prowizji.

Dlaczego pożyczki na oświadczenie tyle kosztują?

Zacznijmy od tego, że nie wszyscy są uczciwi. Pożyczki na oświadczenie przez internet są tak skonstruowane, aby nie nękać klienta niepotrzebnymi formalnościami, co z kolei otwiera drogę do pewnego rodzaju nadużyć. W końcu w oświadczeniu wysokość zarobków może każdy wpisać, jaką tylko chce. Niestety kłamstwo ma krótkie nóżki i zwykle ma najgorsze konsekwencje dla kłamiącego. Przedstawienie nieprawdziwych informacji we wniosku doprowadza najczęściej do otrzymania pożyczki ponad siły i możliwości finansowe danej osoby, co z kolei doprowadza do braku terminowej spłaty. Zaczynają się postępowania komornicze, wychodzi na jaw kłamstwo klienta i w ten sposób on wpędza się najczęściej w potworne długi i tylko sobie szkodzi.

Dobrze, ale jaki to ma wpływ na uczciwych klientów? Zasadniczy, tak naprawdę. Firma oferując taki produkt nie może być pewna spłaty. To jak z losem na loterii. Może osoba odda na czas gotówkę, a może nie. Ze względu na duże ryzyko, jakie ponosi firma opłaty w tych zobowiązaniach są dość wysokie. Pamiętaj, że pożyczkodawca musi brać pod uwagę, że na 100 pożyczek co najmniej kilka nie wróci do niego na czas. Musi mieć w ten czas środki finansowe, aby dochodzić swoich praw, a je pozyskuje z odsetek i prowizji terminowo spłaconych zobowiązań.

Dlaczego mam płacić więcej za to, że inni są nieuczciwi?

Myślę, że nie powinno się patrzeć na koszt pozyczki na oświadczenie, jako na karę, którą ponosimy za innych. Bardziej należy to traktować jako opłatę za błyskawiczną usługę i brak formalności. Sytuacja jest analogiczna jak z przelewami. Możesz zdecydować się na darmowy przelew, ale będzie on trwał z banku do banku około dnia, a możesz też skorzystać z błyskawicznego przelewu, który kosztuje kilka złotych, ale dochodzi do adresata w przeciągu 5 minut. Podobnie pożyczki na oświadczenie kosztują więcej, bo są szybkie i niezawodne. Możesz mieć pewność, że otrzymasz ją wtedy kiedy będziesz tego potrzebował. Na dodatek nie wymagają żadnych formalności, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem podczas przekroczenia budżetu z powodu niezapowiedzianych wydatków. 

Komentarze

No comments results found.