Wynajem mieszkania – jak poradzić sobie z kosztownymi opłatami?

Anonimowo / 6 lat temu / 0 komentarze

Każdy marzy o swoich własnych czterech ścianach, jednak zakup mieszkania lub domu jest bardzo kosztowną inwestycją i nawet zakładając wzięcie kredytu hipotecznego najpierw należy odłożyć dużo pieniędzy na tzw. wkład własny. W czasie zbierania na swoje mieszkanie, trzeba też gdzieś mieszkać, czyli w takiej sytuacji pozostaje wynajem. Jednak jak się okazuje to rozwiązanie również wiąże się z pewnymi kosztami. W tym artykule ukażemy, jakie opłaty należy wziąć pod uwagę wynajmując mieszkanie i jak przygotować się do tego finansowo.

Początkowe opłaty

Wynajmując mieszkanie trzeba się liczyć z wysokimi opłatami na wstępie. Na początek na pewno należy naszykować się na zapłatę kaucji i opłat za pierwszy miesiąc. Niekiedy wynajmujący życzy sobie, aby nowy lokator zapłacił nawet do 3 miesięcy z góry, jednak są to bardzo sporadyczne przypadki. Kaucja, czyli gotówka, którą nowy lokator może odzyskać po zakończeniu umowy wynajmu służy jako zabezpieczenie w przypadku wyrządzenia zniszczeń przez lokatora lub nie uiszczenia opłaty za kolejny miesiąc. Jednak jeśli użytkuje się normalnie wynajmowane pomieszczenie i płaci wszystkie opłaty na czas, kaucja na pewno wróci do nas z powrotem. Kwota kaucji wynosi zwykle tyle samo, co opłaty za jeden miesiąc wynajmu. Podsumowując na sam początek, aby wprowadzić się do nowego mieszkania potrzebujemy około 2-3-krotnosć miesięcznych opłat, czyli w zależności od miasta i wielkości mieszkania średnio od 2 500 – 6 000 zł. Jednak to nie wszystko.

Prowizja dla pośrednika i koszt przeprowadzki

Kolejnymi wydatkami, z jakimi należy się liczyć podczas przeprowadzki są prowizje dla pośredników i koszt firmy przeprowadzkowej. Prowizja dotyczy nas, jeśli mieszkanie zostało wynajęte od pośrednika nieruchomości, a nie osoby prywatnej. Koszt prowizji zależy od kosztu wynajmu i oscyluje on w granicach kilkuset złotych.

Kolejnym kosztem, na który należy się przygotować jest sama przeprowadzka. W przypadku, gdy wprowadzamy się do pustego mieszkania, które sami zaopatrujemy w meble raczej przyda się pomoc firmy przeprowadzkowej. Średni koszt wynajęcia takiej firmy to około 400-500 zł. Jednak w przypadku przenoszenia mebli lub dużej ilości mienia naprawdę nie warto samemu brać się za to.

Zakupy na dobry początek

Ostatnie wydatki, z którymi trzeba się liczyć na początku wynajmu, to różnego rodzaju sprzęty i przedmioty codziennego użytku, których nie ma w nowym mieszkaniu. Rzadko kto wlicza w budżet przeprowadzkowy te kilkaset złotych więcej na nieprzewidziane wydatki, a to błąd, bo w nowym mieszkaniu zawsze jest sporo rzeczy do dokupienia, naprawienia, zmienienia. Dlatego zawsze warto przygotować sobie zapasową gotówkę na wszystko to, czego w nowym lokum niespodziewanie nam zabraknie. Sztućce, pościel, lampka nocna, mikrofalówka a może odkurzacz i mop. W zależności, jakie rzeczy dostępne są już na miejscu i co weźmiemy ze sobą, zakupy mogą być przeróżne, ale jedno jest pewne, coś będzie trzeba dokupić.

Szybka pożyczka na nowy start

Opłat na początku wynajmu nowego mieszkania jest naprawdę dużo jednak nie należy się tym zrażać, gdyż kolejne miesiące będą już dużo łatwiejsze. Choćby dlatego, że po zapłaceniu z góry za kilka miesięcy nie trzeba się martwić opłatami przez ten okres. Jednak wiadomo, że najtrudniej jest sprostać dużym wydatkom w krótkim czasie. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi pożyczka przez internet. Prosta w otrzymaniu i przy pierwszym wniosku bezpłatna. Jeżeli potrzebujesz większej sumy i nie jesteś pewien, czy po miesiącu uda Ci się zebrać wszystkie środki – wypróbuj pożyczkę na raty. Wniosek tak samo prosty i krótki jak w przypadku chwilówki, a kwota maksymalna znacznie większa, z możliwością rozłożenia zobowiązania nawet do 24 miesięcy. Decyzja należy do Ciebie.

Niezależnie od tego, jaką formę pomocy finansowej wybierzesz i czy w ogóle zechcesz z niej skorzystać, podstawą jest opracowanie odpowiedniego budżetu. Przelicz wszystkie wydatki, aby w trakcie finalizowania transakcji nie zaskoczyło Cię puste konto. Dlatego zanim zdecydujesz się powziąć jakieś kroki, skonkretyzuj jakim dokładnie budżetem dysponujesz, ile możesz/ chcesz pożyczyć, dobierz właściwą firmą, otrzymaj pożyczkę i dopiero wtedy na spokojnie podjedź do wszystkich formalności. Dzięki temu Twoja przeprowadzka będzie miłą zmianą i powodem do radości, a nie zmartwieniem. 

Komentarze

No comments results found.