Co to jest historia kredytowa

Cześć, Mam pytanie, bo nigdy nie interesowałam się finansami, a zastanawia mnie co to jest ta historia kredytowa, o której wspominają właściwie wszystkie instytucje pozabankowe i banki? Co to znaczy, że ktoś ma dobrą, albo złą historię kredytową? Jak mogę sprawdzić jaką mam historię kredytową?
Zadane przez Miśka, 7 lat temu w kategorii Poradnik finansowy

(1) odpowiedź

Sortuj: Dodane
, 7 lat temu Poradnik finansowy

Witaj Miśka. Historia kredytowa to zbiór wszystkich spłaconych o czasie oraz z opóźnieniem pożyczek, a także wszystkich długów danego klienta. Pożyczkodawcy korzystają z różnych baz, aby pobrać historię kredytową klienta, w celu sprawdzenia czy poradzi sobie z pożyczką. Historia może być pozytywna, jeśli klient spłacał wszystkie dotychczasowe zobowiązania na czas lub negatywna jeśli spóźnił się z uregulowaniem długu. Swoją historię kredytową możesz sprawdzić w wybranej bazie dłużników. Wystarczy wejść na przykład na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i tam możesz pobrać raport o swojej osobie. Zwykle jednorazowy dostęp kosztuje kilkanaście złoty, roczny kilkadziesiąt.

Banki oraz inne instytucje finansowe sprawdzają w swoich klientów w bazie dłużników, aby sprawdzić ich wiarygodność. Jeśli widnieją tam niespłacone długi lub wiele opóźnień w spłatach to mniej firm zechce mu pożyczyć gotówkę. Jednak jeśli historia kredytowa jest pozytywna, to pożyczkodawcy są bardziej skorzy udzielić takiej osobie wyższej pożyczki.

Zapytaj o co chcesz i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości z pomocą ekspertów. Możesz również podzielić się swoją wiedzą i pomóc innym.

Podobne pytania